Karancslapujt kzsg mltja, jelene, jvje
Karancslapujt a megye szaki rszben, Salgtarjntl 10 km-re NY-ra a Dobroda vlgyben tallhat. A termszeti szpsgekben gazdag terlet K-i rszn kisebb-nagyobb hegyvonulatok hzdnak. Kiemelkedik kzlk a 725 m magas Karancs.
Karancslapujt tbb telepls egyeslsvel jtt ltre. Elbb Mikfalva, Lapujt s Bocsr vlt egy kzsgg Lapujt nven, majd 1927-ben Karancsaptfalva csatlakozsval ltrejtt Bocsrlapujt, melynek nevt 1956-ban Karancslapujtre vltoztattk. A telepls 1990-ig viselte a nagykzsgi cmet. A kzsghez tartozik Baksahza, Kisbaksahza, Bobonyr, Vzvlgy s Zsodnypuszta.
Az els rsos emlk a kzsgrl 1303-bl szrmazik, de a falu hatrban tallt honfoglals kori srleletek rgebbi letelepedsre engednek kvetkeztetni. A X. szzadbl szrmaz, nemzetsgfi rangra utal fmveretek s fegyverek mellett a legrtkesebb lelet egy frfi dszv volt. A Magyar Nemzeti Bank a honfoglals millenniuma alkalmbl emlkrmet bocstott ki a „Karancslapujtn tallt vveret” motvummal.
A telepls jelents memlki pletei a Magyarok Nagyasszonya tiszteletre 1899-ben emelt j neoromn stlus katolikus templom, illetve az 1820-ban felszentelt evanglikus templom. Ez utbbi mellett ll egy ngyzet alaprajz, stortetvel fedett, fbl kszlt haranglb.
Rendkvli trtnelmi s vallsi emlk a Karancshegyi Szt. (Boldog) Margit – kpolna, melynek keletkezst titok fedi. Maga a Kpolna-hegy a bronzkorban erdtmnyknt szolglt. A hagyomnyok szerint a kpolnt IV. Bla kirly lnya pttette, mert itt tallt menedket a tatrok ell. A kpolna bcsjr hely volt s remete is lakott itt. Az plet romjainak helyn 1990-91-ben Szlls Gza karancsaljai lakos kezdemnyezsre plt jj a kpolna, majd 2007-ben kerlt sor a feljtsra. A megjult kpolnt Dr. Beer Mikls Vci Megyspspk r szentelte fel jlius 1-jn.
A kzsg sokig a Mocsry nemzetsg tulajdona volt, ennek emlkt rzi a teleplsen fennmaradt kt kria. A 19. szzad elejn (1820) plt a klasszicista Mocsry-Papp Szsz-kria, melyben ma a 60 ves fennllst nnepl Kastlykert voda tallhat. A szomszd telken ll az 1749 krl, eredetileg barokk stlusban plt Mocsry-kastly, melyet a 19. szzad elejn klasszicista stlusban tptettek. Ebben a memlkk nyilvntott pletben lt s dolgozott Mocsry Antal, Ngrd megye els, magyar nyelven rt monogrfijnak szerzje. A jeles polihisztor nevt viseli a kzsgben mkd Krzeti ltalnos Iskola, amely 2006-ban nnepelte fennllsnak 75. vforduljt. Az intzmnyben, melyben jelenleg kzel 600 gyermek tanul, 1989-tl az rtkkzvett s kpessgfejleszt (KP) program szerint folyik a tants.
1930-ban szerveztk meg a kzsgben a tzolt egyesletet, 1934-ben gyjtst kezdtek az I. vilghborban elesettek emlkmvre, de felptsre nem kerlt sor. A kzsg kulturlis fejldst dokumentlja tbb trsadalmi s kultrszervezet megalaktsa – 1935-ben alakult meg a Ni Egylet, katolikus lenykr, az evanglikus lenycsoport, a „Hangya” asszonycsoport.
A kzsg lakosai kzl sokan dolgoztak az iparban. 1938-ban a kzsg bnysz szakszervezetei csoportot alaktottak, s mg ebben az vben felszenteltk a kzsgi leventezszlt. 1939-ben felptettk az egszsghz plett. 1945-tl mkdik a sportegyeslet a kzsgben.
1956-ban elkezdtk a kultrotthon ptst, melyben helyet kapott a kzsgi knyvtr is. 1960-ban Karancslapujt jra kzponti kzsg lett. Az 1964-68-as vekben gimnzium mkdtt a teleplsen. 1967-ben tptettk s kibvtettk az voda plett, 1969-ben megalakult a Kalris asszonykrus npi egyttes. Ugyanebben az vben plt fel a kzsgi hivatal plete, 1975-ben pedig az ABC ruhz s az j gygyszertr. Ekkor alaptottk meg a Karancs MGTSZ-t, 1976-ban pedig a Karancskeszi s Vidke Takarkszvetkezet helyi kirendeltsgt. Az 1979-81-es vekben fektettk le a kzsgi vzvezetk-hlzatot. 1980-ban kezdte meg mkdst a Ropi-zem.
1992-ben plt fel az orvosi rendel, 1993-ban a ROOL benzinkt. 1996-ban tadtk a digitlis telefonkzpontot. Ettl az vtl kezdte meg mkdst a Karancsfld Kht., mely a szocilisan htrnyos helyzet lakossg rszre biztostja a mezgazdasgi munkavgzs kedvezmnyes feltteleit.
1997-ben megtrtnt a gzvezetkek zembehelyezse, majd 1998-ban a szennyvzcsatorna-hlzat is tadsra kerlt.
A falu kzponti rszben, a kt kria kztt csaknem kt hektrnyi park terl el, amely termszetvdelmi terlet volt. Itt ll a „Hsk s ldozatok emlkmve”, melyet az 1960-ban lltott eredeti emlkmbl alaktottak ki. 2007-ben megjult a szkkt is.
Az nkormnyzat testvrteleplsi kapcsolatot alaktott ki az olasz Bastia Umbra vrossal , valamint a szlovk Ragyolc kzsggel .
A teleplsen 3000 ember l. A lakossg kzel 30 %-a cigny szrmazs. A lakosok kzl sokan dolgoztak az iparban. Br a trsgben nem a legmegfelelbb a termfld minsge, a falu a mai napig megrizte mezgazdasgi jellegt. A kereskpes lakossg 30 %-a munkanlkliv vlt, s 200 f rszesl aktv kor nem foglalkoztatottak rendszeres szocilis seglyben. A kzsgben korltozott a munkavllalsi lehetsg, a lakossg nagy rsze ma is ingz letmdot folytat. |