| Cikkek : Ngrd megye rvid trtnete |
Ngrd megye rvid trtnete
2008.09.19. 14:42
 Idszmtsunk kezdetn a nomd, llattenyszt jazigok s quadok laktk a terletet. Az szak fel irnyul kereskedelmi tvonal mentn alakult ki a terlet els teleplse, Philecia (Flek). A kt npcsoport - amely elveszett a trtnelem sodrban - 173-ban Disjen mellett tkztt meg Marcus Aurelius csapataival. Ksbb a gall eredet cotinok, a kelta ozok s germn trzsek ltek itt, akiket az jabb, keletrl rkez npcsoportok vltottak fel. 568 - 602 kztt bolgr - trk - szlv trzsek birtokoltk a terletet. Honfoglal seink a szlvokat talltk a lakhat folyvlgyekben s a Cserht erdeiben. Ngrdot rpd vezr a Gyarmat, Jen, Keszi, Tarjn nemzetsg trzsfi kztt osztotta fel. A megye a X. szzad vgn vlt nll terleti egysgg, nagyrszt nemzetisgi harmadokbl, vrbirtokrszekbl. A klnbz npcsoportok a szzadok sorn eltntek, sszeolvadtak, s helyettk a palcok talltak itt hazra. Ngrd politikai, gazdasgi s katonai - biztonsgi jelentsgt mi sem bizonytja jobbnan az elkvetkez szzadokban, mint az, hogy az 1500-as vekben mr 42 vr llta a terletn.
A trk hdts idejben ezek a vrak sorra elestek, s 1526 utn nem csak a lakossg, hanem a megye rtkei is elpusztultak. Persze ebben nem csak a trkknek volt szerepk, hanem az egyms ellen rdekharcot vv furaknak is. Aztn a trk hdoltsg kbulatbl maghoz tr vrmegye nemessgt a XVIII. szzadban Rkczi Ferenc szabadsgharca osztotta meg. A reformkor pezsg politikai letben a megye vezregynisgei is jelents szerepet jtszottak. A szzad legnagyobb jelentsg ngrdi felfedezsnek azonban 1768-ban, a Tarjn hatrban tallt szn bizonyult.
Az 1848-as forradalmat kvet kiegyezs utni kiegyezs jelents vltozsokat eredmnyezett a megye kisteleplses szerkezetben. Az els vilghbort megelz idszakban mind a gazdlkodsban, mind az ipari fejldsben jelents fordulat kvetkezett be, Losonc, Flek, Salgtarjn s Balassagyarmat j fejldsi irnyba indult. A vastpts, a szn, a vas- s vegipar meghonosodsa elrevettette a megye kzigazgatsi s gazdasgi szerkezetnek talakulst. A megye npessge jelentsen megnvekedett, a kialakul iparmedenckben fekv teleplsek llekszma megtbbszrzdtt. A bnyk, zemek kialakulsa megvltoztatta a npessg foglalkoztatsi szerkezett.
Az els vilghbort kveten aztn az orszg elvesztette terletnek 42,3 szzalkt. A trianoni bkeszerzds rtelmben a szomszdos Csehszlovkihoz csatoltak 117 teleplst, ami nem csak csaldok s rokonok sztszakadst, hanem a hagyomnyos kereskedelmi tvonalak megsemmislst, az egyms termkeit, szolgltatsait ignybe vev s hasznl ipari zemek kapcsolatainak sztzzst is eredmnyezte. A cskken letsznvonal, a szocilis feszltsgek tntetseket robbantottak ki, s az egyre roml viszonyok csak az 1930-as vek vgn, a hbors konjunktra idejn kezdtek megvltozni.
A msodik vilggs utni koalcis idszakot kveten elbb az iparmedencben, majd pedig a megye valamennyi teleplsn a kommunista prt kapott hangslyos szerepet. Az 1956-os forradalom bks oktberi vltsa utn december 8-n, Salgtarjnban sortzet nyitottak a tntetkre a visszarendezd hatalom kpviseli.
A meglv zemek mell a `60-as vekben 14 jabb zem s gyr plt, m hrom vtized elmltval 1990-tl a jellemzen a nehziparra alapozd gazdasgban elszr a bnyk visszafejlesztse s bezrsa, ksbb pedig az ipari zemek leplse okozott munkahelyi, meglhetsi problmkat a trsgben.
| |